Rekreacja

Tu znajdziecie Państwo nasze propozycje wycieczek pieszych i rowerowych

Po rybki do Łącka
Najszybszy dojazd do Łącka po rybki z gospodarstwa rybackiego nad jeziorem Wicko. Odległość około 25 km. Od ośrodka w lewo stojąc plecami do furtki. Przez pola do Rusinowa. Z Rusinowa prosto do Naćmierza. Przejeżdżamy tę długa wioskę i jedziemy za drogowskazem do Łacka. Gospodarstwo rybackie na skraju wsi przy jeziorze. Wracać możemy przez Jezierzany i Jarosławiec i potem przez pas startowy i las do Wicia.

Do Ustki nadmorskim szlakiem rowerowym /czerwonym/
Wycieczka dla wytrwałych. Trzeba pokonać odległość ok. 75km w obie strony.
Z Wicia jedziemy pasem startowym do Jarosławca. Za Jarosławcem /w stronę Łącka/ widzimy odbicie drogi w lewo . Znajduje się tam szlaban i punkt kontroli wojskowej. Należy spytać się czy droga przez Wicko jest otwarta. Jeśli tak skróci się nam znacznie dystans naszej wycieczki. Niestety aby tak było, musimy mieć bardzo dużo szczęścia – droga jest otwarta tylko kilka razy w roku.
Po krótkiej rozmowie z wartownikiem jedziemy drogą w kierunku Jezierzan. Tam widzimy na horyzoncie kościół w Łącku – jedziemy w jego kierunku przez pola cały czas trzymając się czerwonych znaków nadmorskiego szlaku rowerowego. Następnie cały czas szosą przez Karlino. Królewo, Zaleskie dojeżdżamy do Ustki.
Powrót tą samą drogą.

Na ryby, a może na grzyby ???
Tutaj kilka wskazówek dla amatorów świeżych rybek. Jesteśmy przecież i nad morzem i nad jeziorem – kupowanie w tym przypadku rybek w sklepie to grzech!!!
Kto chce przygotować sobie sam smaczną rybkę (a w ośrodku są takie możliwości) musi rzeczoną rybkę najpierw kupić (fanatycy wędkarstwa mogą ją złowić w jeziorze Kopań lub Wicko, lub też podczas organizowanych z Darłówka rejsów morskich dla wędkarzy).
Świeżą rybkę najlepiej zakupić w dwóch pobliskich punktach:
przystań rybacka w Jarosławcu – Trzeba się tam udać wcześnie rano i dokonać zakupu ryby morskiej wprost z wracających z połowu kutrów. Ceny przystępne, choć w sezonie jak wszędzie wysokie….
przystań rybacka w Łącku – nad jeziorem Wicko, można pojechać w ciągu dnia i nabyć smacznego węgorza
Świeże ryby prosto z kutra można kupić również w Darłówku po zachodniej stronie, trzeba przejść przez most zwodzony na Wieprzy i skręcic w lewo w stronę Darłowa.
Jeśli ktoś woli bardziej grzyby niż ryby, to też znajdzie zajęcie. Grzybów można szukać w okolicy ośrodka, w pasie leśnym pomiędzy ścieżkami do kanału i do Jarosławca a morzem.

Na targ do Darłowa
Wycieczka do Darłowa, po drodze zwiedzanie Darłówka. Do przebycia mamy 13 km w jedną stronę.
Targ w Darłowie jest dwa razy w tygodniu – we wtorki i w piątki.
Od wydmy przed plażą kierujemy się w lewo i idziemy cały czas nadmorskim lasem. Po przejściu kładki nad kanałem idziemy lekko w lewo i osiągamy wał wyłożony betonowymi płytami który biegnie pomiędzy jeziorem Kopań a morzem. Wał ten zaprowadzi nas do Darłówka, gdzie możemy pospacerować po molo.
Od Darłówka idziemy spokojną ulicą po wschodniej stronie rzeki Wieprza – po ok. 2,5 km osiągamy główny deptak w Darłowie. Na targ w prawo na deptaku, przechodzimy przez most na Wieprzy i w prawo.
Powrót do Wicia tą samą drogą.

Ekologiczna energia czyli wiatraki w Barzowicach
W okolicach Wicia są dwie elektrownie wiatrowe – jedna w Cisowie, druga w Barzowicach. Proponuję spacer do tej drugiej położonej na skraju miejscowości Barzowice (ok. 4 kilometry).
Wiatraki są widoczne z terenu naszego ośrodka , tak więc można iść na tzw. azymut. Od ośrodka kierujemy się drogą asfaltową którą przyjechaliśmy do Wicia.
Po dojściu do Barzowic opuszczamy szosę i kierujemy się w lewo pod górkę w kierunku kościoła. Za kościołem w lewo i przez pola dochodzimy do pierwszego wiatraka.
Ogrom wiatraków robi wrażenie – szczególnie szum skrzydeł gdy stoi się kilka metrów od nich.

Kościółek w Rusinowie
Kto ma ochotę, może wybrać się w niedzielę na mszę do kościółka w Rusinowie. Msze rozpoczynają się o godzinie 10.00, aby na nią zdążyć należy wyjść z ośrodka pół godziny wcześniej. Mamy do przebycia ok. 2 km.
Stojąc tyłem do ośrodka przy głównym wejściu idziemy droga w lewo – idziemy polną drogą mijając po drodze powstające jak grzyby po deszczu domki letniskowe. Dochodzimy do ulicy Bajkowej w Rusinowie i właściwie możemy iść już „na azymut” – kościółek już widać.
W Rusinowie możemy zakupić dobry miód – gospodarstwo Rusinowo 55 (na końcu ulicy Bajkowej do kościółka idziemy w lewo a po miód w prawo).

Kanał – oaza spokoju
Wycieczka do niezwykle uroczego i spokojnego miejsca jakim jest kanał łączący wody jeziora Kopań z morzem. Odległość do przebycia to 3,5 km w jedną stronę.
Od wydmy przed plażą kierujemy się w lewo i idziemy cały czas nadmorskim lasem. Wkrótce po lewej stronie pomiędzy drzewami ujrzymy prześwitujące jezioro Kopań. Nad kanałem przerzucona jest kładka umożliwiająca prowadzenie ruchu pieszego i rowerowego.
Miejsce jest pełne uroku i niezwykłego spokoju. Nawet w wietrzne dni jest tam spokojnie.
Ludzi też niewielu, a to z racji odległości od najbliższych miejscowości /Wicie – 3,5km, Darłówko – 6,5km/ . Wrócić możemy oczywiście plażą, podziwiając z prawej strony ruiny wojskowego punktu obserwacyjnego.

Na piwko i rybkę do Jarosławca
Jarosławiec jest najbliżej Wicia położoną większą miejscowością. Aby do niego dotrzeć trzeba pokonać odległość około 6 kilometrów.
Wychodzimy z naszego ośrodka i kierujemy się w stronę morza. Tuż przed wejściem na plażę skręcamy w prawo i idąc ok. 1,5km lasem /po prawej mijamy ośrodek wczasowy tzw. „Bydgoszcz”/ docieramy do dawnego pasa startowego biegnącego wzdłuż morza aż do samego Jarosławca. W Jarosławcu skręcamy w pierwszą uliczkę w lewo / tuż za kioskiem Ruchu/ i zaraz po prawej spotykamy wędzarnię ryb – polecam !!!! Rybki zawsze świeże , a halibut przepyszny! Idąc z wędzarni w kierunku morza niebawem skręcamy w prawo i po kilku minutach spaceru docieramy do centrum Jarosławce, gdzie możemy napić się dobrego piwa irlandzkiego /produkowanego w Polsce…/ w lokalu pod nazwą Jackowo.
Polecam również wizytę w Aquaparku w ośrodku PANORAMA. Drogę powrotną możemy odbyć dla urozmaicenia plażą, pamiętając o zejściu w odpowiednim miejscu z plaży do naszego ośrodka.